10 начини да ги заштитите рацете оваа зима

10 начини да ги заштитите рацете оваа зима

18.01.2022

Сувото, студено време навистина може да ја оштети кожата на вашите раце, па затоа е важно да ја навлажнете и да преземете мерки на претпазливост пред тоа да се случи. Испуканите раце може да предизвикаат многу непријатности и на крајот може да доведат до дерматитис, сериозна состојба која може да доведе до посета на итната медицинска помош доколку состојбата се влоши. За да ги заштитите рацете, следете ги овие едноставни чекори:

1. Носете ракавици секогаш кога ќе излезете надвор. Студеното време може брзо да ги исуши!

2. Ако треба да носите гумени ракавици на работа, носете пар памучни одоздола. Ова ќе им помогне на рацете да се исушат од влагата заробена во гумените ракавици

3. Вашата хидратантна крема нека биде секогаш со вас.

    Hand Cream Advanced Care

Комбинирањето на моќната природна состојка Centella Asiatica и науката за современа козметика не наведоа да го измислиме овој крем за раце кој делува брзо. Нанесете го секој пат по употреба на сапуни или средства за дезинфекција за да ја зајакнете бариерата на вашата кожа и да ја вратите природната влажност и мекост. Овој крем за омекнување и навлажнување е формулиран со: + смирувачка Центела + лекувачки шеа путер + измазнувачко Бадемово масло + омекнувачка уреа + навлажнувачки глицерин

4.Не заборавајте после секое миење раце или користење на средство за дезинфекција да нанесете нов слој хидрантантен крем.

   Revuele Hand Cream Intense Relief

Со нежна текстура и екстракт од камилица за смирување на чувствителната кожа. Обезбедува оптимална хидратација и ги смирува воспаленијата. По употреба кожата е смирена, мазна, затегната,  тонизирана и мека. Кремот го обновува заштитниот слој и ја одржува природната убавина на кожата

5. Нанесете хидратантна крема на сите области на рацете (вклучувајќи кутикули и нокти)

Revuele Hydralift Hyaluron Hands & Nails Nourishing Cream

Активен хидратор на база на хијалуронска киселина, за интензивно прихранување, хидратирање и омекнување на кожата на рацете. Моќна заштита на сите типови кожа, спречува дехидрирање на кожата, лесно и брзо се апсорбира и остава долготрајно чувство на пријатност.

6. Користете течен сапун со антибактериско дејство

Revuele Hand Soap Tea Tree

Ги чисти и условува рацете без да предизвика сувост или иритација. Наполнет со масло од чајно дрво со антибактериско дејство, овој сапун е ефикасен и доволно нежен за најчувствителната кожа. Одговара за сите типови кожа.

7. Користете млака вода и мијте ги рацете подолго. Топлата вода ја отстранува кожата од нејзините природни масла.

8. Почесто користете средства за дезинфекција на рацете. Иако може да ги сушат рацете, тие се понежни од сапунот и водата.

Revuele Hand Gel Advanced Protection

Овој гел за раце со висока содржина на алкохол ви овозможува ефикасно чистење на рацете кога нема сапун и вода. Совршен производ за одржување на хигиена во секое време.

9.Избегнувајте долго изложување на студеното време без соодветна заштита.

10. Кога се двоумите, контактирајте не за заедно да ги пронајдеме производите кои се најдобри за вашите потреби!